- Fabrycznie napełniony pen peptydowy zawiera peptyd już w roztworze, w zamkniętym wkładzie, na wzór penów insulinowych.
- Fiolka zawiera zwykle liofilizowany proszek, który jest stabilniejszy niż roztwór.
- Przy tej samej ilości pen w AuraVia Research kosztuje od 43% (TB-500) do 125% (NAD+) więcej niż fiolka.
- AuraVia Research sprzedaje w Europie 7 penów (BPC-157, GHK-Cu, Glow, MOTS-c, NAD+, retatrutyd, TB-500) z wysyłką z UE i wliczonym VAT.
- Te peny to produkty badawcze, a nie zatwierdzone leki: ten artykuł nie podaje żadnego dawkowania.
Czym jest fabrycznie napełniony pen peptydowy?
Fabrycznie napełniony pen peptydowy to wstrzykiwacz, którego wkład zawiera już peptyd w roztworze. Zasada pochodzi od penów insulinowych, stosowanych w diabetologii od kilkudziesięciu lat (Pearson, 2010): plastikowa obudowa, zamknięty wkład, nasadka i mechanizm ze skalą. Ten format przejęło kilku sprzedawców peptydów badawczych, na przykład AuraVia Research w Europie.
Różnica w stosunku do klasycznej formy dotyczy stanu produktu. Fiolka z peptydem badawczym zawiera najczęściej liofilizowany proszek, czyli suszony w niskiej temperaturze. Pen zawiera gotowy roztwór. Związek jest ten sam, ale przechowywany w innej postaci, a ten wybór wpływa na cenę, stabilność i kontrolę jakości.
Jedno się nie zmienia: te peny są sprzedawane jako produkty badawcze. Nie są to zatwierdzone leki, nawet jeśli wyglądem przypominają peny Ozempic czy Wegovy. Ten artykuł porównuje obie formy według obiektywnych kryteriów. Nie podaje żadnego dawkowania ani wskazówek dotyczących stosowania.
Fiolka czy pen: czym się różnią?
Poniższa tabela podsumowuje różnice między obiema formami na podstawie kart produktów opublikowanych przez AuraVia Research oraz literatury na temat stabilności białek.
| Kryterium | Fiolka | Napełniony pen |
|---|---|---|
| Postać produktu | Liofilizowany proszek | Gotowy roztwór we wkładzie |
| Przygotowanie przed eksperymentem | Trzeba rozpuścić | Brak |
| Deklarowane przechowywanie | W chłodnym, suchym miejscu, z dala od światła | Lodówka (od 2 do 8 °C) |
| Stabilność | Większa w stanie suchym | Mniejsza: roztwór szybciej ulega rozkładowi |
| Cena przy tej samej ilości | Punkt odniesienia | Od 43% do 125% drożej (zob. niżej) |
| Certyfikat analizy | Dla każdej partii | Dla każdej partii |
Stabilność to najważniejsza kwestia techniczna. Przeglądy dotyczące białek terapeutycznych pokazują, że w roztworze cząsteczki te ulegają większej liczbie reakcji rozkładu (utlenianie, agregacja, hydroliza) niż w stanie suchym (Wang, 1999; Manning i wsp., 2010). Dlatego przemysł liofilizuje wrażliwe białka (Wang, 2000). Napełniony pen wymaga więc nieprzerwanego łańcucha chłodniczego, od wysyłki aż po przechowywanie.
Pen ma praktyczną zaletę: nie trzeba obchodzić się z proszkiem ani rozpuszczalnikiem. To główny powód jego popularności. Ta wygoda ma jednak swoją cenę, którą wylicza kolejna sekcja.
Ile kosztuje pen w porównaniu z fiolką?
Aby porównać obie formy, trzeba spojrzeć na cenę tej samej ilości substancji czynnej. W AuraVia Research, która sprzedaje obie formy tych samych związków, pen kosztuje od 43% do 125% więcej niż fiolka. Ceny sprawdzone 13 października 2026 r., z VAT.
| Związek | Ilość | Fiolka | Pen | Różnica |
|---|---|---|---|---|
| BPC-157 | 10 mg | 39,99 € | 79,99 € | +100% |
| GHK-Cu | 50 mg | 59,99 € | 89,99 € | +50% |
| Glow (BPC-157 + TB-500 + GHK-Cu) | 70 mg | 109,99 € | 169,99 € | +55% |
| MOTS-c | 10 mg | 59,99 € | 89,99 € | +50% |
| NAD+ | 500 mg | 79,99 € | 179,99 € | +125% |
| Retatrutyd | 10 mg | 129,99 € | 249,99 € | +92% |
| TB-500 | 10 mg | 69,99 € | 99,99 € | +43% |
Różnica jest najmniejsza w przypadku TB-500, a największa w przypadku NAD+. Pen z retatrutydem 20 mg kosztuje 429,99 €, a fiolka 20 mg 219,99 €. Ceny się zmieniają: przed zamówieniem zawsze sprawdź aktualną cenę na stronie sprzedawcy.
7 napełnionych penów AuraVia Research
AuraVia Research wysyła z magazynu znajdującego się w Unii Europejskiej, z wliczonym VAT, w ciągu 2-4 dni roboczych. Wysyłka kosztuje 9 € do Francji, Hiszpanii i Portugalii i jest darmowa od 200 €. Sprzedawca dostarcza tylko na terenie Unii Europejskiej. Każda partia ma certyfikat analizy z czystością zmierzoną metodą HPLC.
| Pen | Zawartość | Cena | Czystość (HPLC) |
|---|---|---|---|
BPC-157 Pen | 10 mg | 79,99 € | 99,7% |
GHK-Cu Pen | 50 mg | 89,99 € | 99,6% |
Glow Pen (BPC-157 + TB-500 + GHK-Cu) | 70 mg | 169,99 € | 99,2% |
MOTS-c Pen | 10 mg | 89,99 € | 99,0% |
NAD+ Pen | 500 mg lub 1000 mg | 179,99 € lub 299,99 € | 99,3% |
Retatrutide Pen | 10 mg lub 20 mg | 249,99 € lub 429,99 € | 99% lub więcej |
TB-500 Pen | 10 mg | 99,99 € | 99,1% |
Glow Pen to jedyna mieszanka w ofercie: łączy BPC-157, TB-500 i GHK-Cu. Nie jest to więc czysty blend BPC-157 + TB-500. Aby porównać sprzedawców poszczególnych związków, zajrzyj do naszych przewodników gdzie kupić TB-500, gdzie kupić NAD+ i gdzie kupić blend BPC-157 + TB-500.
Jak ocenić pen peptydowy przed zakupem?
Pen sprawdza się tak samo jak fiolkę, z dwoma dodatkowymi punktami wynikającymi z postaci roztworu.
- Certyfikat analizy powiązany z partią: numer partii na CoA musi zgadzać się z numerem wydrukowanym na penie lub na pudełku.
- Czystość zmierzona metodą HPLC: najlepiej powyżej 98%, z datą analizy.
- Łańcuch chłodniczy: produkt w roztworze powinien podróżować w opakowaniu termoizolacyjnym. Zapytaj sprzedawcę, jak wysyła towar.
- Termin ważności: roztwór zachowuje trwałość krócej niż proszek. Ta data powinna być podana na opakowaniu.
- Oznaczenie „wyłącznie do badań”: rzetelny sprzedawca nie przedstawia swojego pena jako leku.
- Obszar dostawy i VAT: sprzedawca wysyłający z UE oszczędza europejskim kupującym opłat celnych.
Podejrzanie niska cena powinna wzbudzić nieufność. Pen wymaga wkładu, mechanizmu i wysyłki w chłodzie: jego produkcja musi kosztować więcej niż produkcja fiolki.
Jaki jest status prawny penów peptydowych?
Peny z peptydami badawczymi mają ten sam status co fiolki: są sprzedawane do badań laboratoryjnych, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jako lek, ani przez EMA w Europie, ani przez FDA w Stanach Zjednoczonych. Forma pena niczego w tym statusie nie zmienia.
Nie należy ich mylić z penami zatwierdzonych leków, takimi jak peny z semaglutydem (Ozempic, Wegovy) czy tyrzepatydem (Mounjaro). Te są przepisywane przez lekarza, produkowane pod nadzorem farmaceutycznym i wydawane w aptece. Retatrutyd jest natomiast nadal w fazie badań klinicznych i nie został nigdzie zatwierdzony. Przepisy dotyczące zakupu i importu różnią się w zależności od kraju: sprawdź je przed złożeniem zamówienia.
Polecane produkty
Peptydy badawcze wybrane ze względu na jakość i czystość:
GHK-Cu
Peptyd anti-aging
Sprawdź swoją wiedzę
Szybki quiz · 6 pytań
Peptide Lab: darmowy kalkulator i tracker
Oblicz rekonstytucję, śledź peptydy i iniekcje. Za darmo, bez karty.
Najczęściej zadawane pytania
Czy napełniony pen peptydowy jest droższy niż fiolka?
Gdzie kupić pen peptydowy w Europie?
Czy pen peptydowy jest mniej trwały niż fiolka?
Czym różni się pen z peptydem badawczym od pena Ozempic?
Czy Glow Pen to blend BPC-157 + TB-500?
Jak sprawdzić jakość pena peptydowego?
Źródła
- Pearson TL. (2010). Practical aspects of insulin pen devices. J Diabetes Sci Technol, 4(3), 522-531. (PubMed)
- Wang W. (1999). Instability, stabilization, and formulation of liquid protein pharmaceuticals. Int J Pharm, 185(2), 129-188. (PubMed)
- Wang W. (2000). Lyophilization and development of solid protein pharmaceuticals. Int J Pharm, 203(1-2), 1-60. (PubMed)
- Manning MC, Chou DK, Murphy BM, Payne RW, Katayama DS. (2010). Stability of protein pharmaceuticals: an update. Pharm Res, 27(4), 544-575. (PubMed)






